Původ ovocné složky (jogurty)

06.12.12 M. Zemanová

Dobrý den,

výrobky Choceňské mlékárny kupujeme celá rodina a nedáme na ně dopustit, kvalitou i chutí jsou s ostatními nesrovnatelné. Chtěla bych se zeptat na původ složek pro výrobu jogurtů. Předpokládám, že mléko je z regionu. Odkud pocházejí ovocné složky? Slyšela jsem, že některé příchutě se dováží/dovážely ze zemí mimo EU, a to z Číny. Je to pravda?

Děkuji za odpověď.

Martina Zemanová

Komentáře

Petr Pirochta e-mail 14. December 2012

Dobrý den paní Zemanová,

děkujeme za Váš dotaz i za pochvalu. Máte pravdu, mléko nakupujeme výhradně tzv. "kolem komína", od zemědělců, kteří jsou našimi dlouhodobými partnery. Mimochodem, naprostá většina nakoupeného syrového mléka spadá do kvalitativně nejvyšší kategorie Q. Naše jogurty jsou smetanové a pro jejich výrobu musíme smetanu i přikupovat, ale i v tomto případě máme dva dodavatele z regionu a nakupujeme výhradně nejčerstvější možnou smetanu.

S ochucujícími složkami je to složitější. V roce 2012 nakupujeme všechny složky od jednoho českého výrobce, to znamená všechny jsou vyrobeny v ČR. Nikdy jsme nedováželi a ani nebudeme dovážet složky vyrobené mimo EU.

Druhou věcí je však původ samotného ovoce, které se pro výrobu těchto složek používá. V našem případě jde většinou o ovoce pocházející ze zemí EU, ovšem nemohu vyloučit, že například část jahodové komponenty se vyrábí z jahod dovezených z Číny nebo severní Afriky. Přestože máme na kvalitu ochucujících složek velmi vysoké nároky a každou várku pečlivě kontrolujeme, plus pravidelně auditujeme proces výroby u dodavatele apod., tak původ ovoce neřešíme. Je to věcí výrobce, kde ovoce nakoupí. Trh je v tomto velmi globalizovaný. V případě jahod jsou největšími světovými producenty (a dodavateli do ČR) Čína, Španělsko, Polsko, Alžír, Maroko a Egypt.

Pro zajímavost - z jahod vypěstovaných v ČR se vařily ochucující komponenty naposledy někdy před ca 15 lety. Kvalitativně, cenově i kvantitativně je bohužel převálcovaly jahody "ze světa". Podobné je to v současné době i s ostatním ovocem. Snad borůvky jsou z části českého původu, ale naprostá většina průmyslově zpracováného ovoce se dováží.

Mějte se hezky a zachovejte nám přízeň :-)

Zdraví,

Mgr. Petr Pirochta
manažer nákupu

Přidat komentář

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Pošlete nám svůj recept

ico-forkspoon.png Vyzkoušeli jste zajímavý recept z našich produktů? Budeme rádi, pokud se s námi (a dalšími spotřebiteli) podělíte!

více

Fórum

ico-help.png Máte dotaz? Chcete poslat připomínku? Není Vám něco jasné? Využijte naši poradnu…

více

servisní firma: logo-accom_zapati.png | produkty: logo-kapucin.png logo-chocenskamlekarna.png logo-bobik.png logo-nutrila.png logo-schutidotoho.png